Old Nassau Awaits


The photo above, taken by Joe Guty (father of Princeton sprinter Erin), is one of my favorites. Obviously it captures the joy of Cornell’s Nick Huber crossing the line in victory, but I love it because of the density of the crowd in the stands.

We may not see quite that crowd at the Sam Howell Invitational at the Weave on Friday and Saturday, but the Ivies will once again be battling amongst themselves, as well as some exciting high schoolers (like Edward Cheserek and Ajee Wilson) and high profile alums (like Delilah DiCrescenzo, Ashley Higginson, Liam Boylan-Pett and Brian Chaput).

See below for the entries on the preliminary list. Everything is subject to change, except for the fact that HepsTrack will be on-site, posting updates on Heps Nation and Twitter (using the #SamHowell hashtag). If you have not yet joined the new Heps Nation, this is the first reason to sign up. So do it. Today. (That’s more of a hopeful request than a demand!)

Click more for entries:

Friday, April 6th

Men’s hammer throw (4 pm)
Duncan Dickerson, Columbia
Michael Levine, Yale
Conor McCullough, Princeton
Thomas Servino, Dartmouth

Women’s discus throw (5 pm)
Christina Alexander, Dartmouth
Chelsea Cioffi, Princeton
Corinne Kominkiewicz, Dartmouth
Joanna Koronios, Columbia
Chukwunonso Okwelogu, Princeton
Rachel Pallin, Dartmouth
Antonia Renker, Yale
Corinne Romano, Dartmouth

Men’s 10,000m run “unseeded” (5:15 pm)
Pat DeSabato, Columbia
Will Geiken, Harvard
Andy Gonzalez, Harvard
Justin Heck, Columbia
Maksim Korolev, Harvard
Ben Li, Harvard
Kevin Lunn, Yale
Dylan O’Sullivan, Dartmouth
Matt Thwaites, Yale

Men’s steeplechase (6 pm)
Nate Brennand, Columbia
Jake Brown, Princeton
Donn Cabral, Princeton
John Gregorek, Columbia
Tyler King, Princeton
Kieran Kinnare, Cornell
Joe Kotran, Columbia
Ryan Laemel, Yale
Jakob Lindaas, Harvard
Connor Martin, Princeton
David Melly, Cornell
Eddie Owens, Princeton
Nathan Richards, Yale
Garrett Rowe, Princeton
Evan Tsembelis, Columbia
Ben Veilleux, Columbia

Women’s steeplechase (6:30 pm)
Mallory Anderson, Columbia
Emily de la Bruyere, Princeton
Anne Lovelace, Yale
Jackie Nicholas, Princeton
Alexi Pappas, Dartmouth
Laura Steel, Penn
Katie Sullivan, Dartmouth
Ashley Ulrich, Dartmouth
Ashley Higginson, NJ-NY TC

Men’s 1,500m run (6:45 pm)
Adam Behnke, Columbia
Connor Claflin, Columbia
Tim Cousins, Columbia
Luke Decker, Dartmouth
Daniel Everett, Columbia
Mark Feigen, Columbia
Brendon Fish, Columbia
Will Geoghegan, Dartmouth
Tim Hillas, Yale
Byron Jones, Columbia
Sam Kirtner, Yale
Will McFall, Cornell
Harry McFann, Columbia
John McGowan, Yale
Matt Miner, Dartmouth
Jacob Sandry, Yale
John Schilkowsky, Cornell
Liam Tansey, Columbia
Brian Hill, BAA

Women’s 1,500m run (7:20 pm)
Sarah Barry, Yale
Clare Buck, Columbia
Anne Carey, Columbia
Marianne Collard, Cornell
Jennifer DeSouchet, Columbia
Greta Feldman, Princeton
Molly Higgins, Princeton
Maggie McKeever, Princeton
Alexis Mikaelian, Princeton
Alyssa O’Connor, Cornell
Kacie O’Neil, Princeton
Janel Parker, Cornell
Madeline Rathbun, Columbia
Emily Shearer, Cornell
Danika Simonson, Columbia
Rachel Skokowski, Princeton
Christina Supino, Dartmouth
Gina Talt, Princeton
Delilah DiCrescenzo, NJ-NY TC

Men’s discus throw (approx. 7:30 pm)
Duncan Dickerson, Columbia
Michael Levine, Yale
Conor McCullough, Princeton
Jacob Neumann, Dartmouth
Stefan Palios, Yale
Patrick Park, Princeton
Brad Pelisek, Princeton
Scott Rushton, Princeton
Stephen Soerens, Princeton
Tom Vorhies, Dartmouth
George Abyad, Shore AC

Men’s 5,000m run (8 pm)
Andy Arnold, Cornell
Kyle Cook, Columbia
Ben Eversole, Columbia
Jon Gault, Dartmouth
Max Groves, Cornell
Gabe Heck, Cornell
Steve Iglehart, Columbia
Brad Kenimer, Dartmouth
Peter Maag, Princeton
Henry Mangan, Dartmouth
Daniel Milechman, Harvard
Matthew Pierce, Dartmouth
Sam Pons, Princeton
Ben Potts, Cornell
Paul Ross, Columbia
Henry Sterling, Dartmouth
Dylan Summers, Dartmouth
Carl Ward, Harvard
Fred Ward, Harvard
Sean Barrett, USMC
Philip Cawkwell, unattached

Women’s 5,000m run (8:50 pm)
Alaina Alvarez, Harvard
Claire Arthur, Dartmouth
Alex Banfich, Princeton
Sarah Delozier, Dartmouth
Theresa Devine, Princeton
Lauren DiNicola, Harvard
Jennifer Guidera, Harvard
Viviana Hanley, Harvard
Sophie Harkins, Princeton
Kersie Jhabvala, Penn
Kirsten Jorgensen, Harvard
Irene Kalbian, Columbia
Morgan Kelly, Harvard
Alison Lanois, Dartmouth
Lexi Schustrom, Columbia
Whitney Thornburg, Harvard

Men’s 10,000m run (9:50 pm)
Alejandro Arroyo Yamin, Princeton
Gary Brownell, Columbia
Nico Composto, Columbia
Thomas Dialynas, Princeton
Michael Frankin, Princeton
Brian Leung, Princeton
Matt McDonald, Princeton
Jake Sienko, Columbia
Paul Snyder, Columbia
Leighton Spencer, Columbia
Tyler Udland, Princeton
Jonathan Vitez, Princeton

Women’s 10,000m run (10:30 pm)
Nina Brekelmans, Dartmouth
Christine Cohick, Penn
Jennifer Donnelly, Yale
Bridget End, Dartmouth
Abby Hewitt, Princeton
Abby Levene, Princeton
Claudia Pham, Dartmouth
Elizabeth Short, Dartmouth
Laura Vigilante, Columbia

Saturday, April 7th

Women’s hammer throw (11 am)
Entries not available

Women’s 4x100m relay (noon)
Columbia
Harvard
Princeton
Princeton B
Yale

Women’s long jump (noon)
Sarah Abrams, Harvard
Samantha Anderson, Princeton
Mariah Browne, Harvard
Elle Brunsdale, Yale
Nadia Eke, Columbia
Adele Jackson-Gibson, Yale
Elizabeth McKenna, Princeton
Hannah Nunez, Harvard
Uju Ofoche, Columbia
Queen Okeke, Columbia
Imani Oliver, Princeton
Teresa Parent, Yale
Christine Reed, Harvard
Amanda Snajder, Yale
Cara Vernacchia, Dartmouth
Olivia Weeks, Harvard

Men’s long jump (noon)
Tom Hopkins, Princeton
Dana Lindberg, Yale
Damon McLean, Princeton
Shane Molidor, Princeton
Brad Pelisek, Princeton
Richard Sheldon, Princeton
Tom Winger, Yale

Men’s shot put (noon)
Stefan Palios, Yale
Patrick Park, Princeton
Scott Rushton, Princeton
Tom Vorhies, Dartmouth

Men’s 4x100m relay (12:10 pm)
Dartmouth
Princeton
Princeton B
Yale

Women’s 1,500m run (12:20 pm)
Marianne Collard, Cornell
Jillian Corcoran, Dartmouth
Emily de la Bruyere, Princeton
Anna Demaree, Yale
Emma Giantisco, Columbia
Samantha Harmon, Dartmouth
Sophia Harrington, Columbia
Alyssa Laguardia, Yale
Meghan Looney, Harvard
Maggie McKeever, Princeton
Jackie Nicholas, Princeton
Alyssa O’Connor, Cornell
Kacie O’Neil, Princeton
Janel Parker, Cornell
Trish Reilly, Columbia
Emily Shearer, Cornell
Rachel Skokowski, Princeton
Gina Talt, Princeton
Arianna Vailas, Dartmouth
Katelyn Walker, Dartmouth
Lindsay Walsh, Dartmouth

Women’s high jump (12:30 pm)
Maggie Fleming, Dartmouth
Mary Hirst, Harvard
Theresa Kennedy, Princeton
Elizabeth McKenna, Princeton
Rachel Pallin, Dartmouth
Tara Richmond, Columbia
Monique Roberts, Columbia

Men’s pole vault (12:30 pm)
Adam Bragg, Princeton
Paul Chandler, Yale
David Coneway, Princeton
Josh Cyphers, Dartmouth
Derek Hynes, Princeton
Jason Marks, Columbia
Evan Saitta, Princeton
David Slovenski, Princeton

Men’s 1500m run (12:45 pm)
John Cocco, Yale
Mike Danaher, Dartmouth
Russell Dinkins, Princeton
Maksim Korolev, Harvard
Ryan Meehan, Harvard
Daniel Nestor, Columbia
Matt Nussbaum, Yale
Billy Orman, Harvard
Justin Rehfeldt, Columbia
Miles Richardson, Yale
Stewart Richardson, Harvard
Colin Richmond, Columbia
Darcy Wilson, Harvard
Sean Wilson, Princeton

Women’s 100m hurdles (1:20 pm)
Olivia Abbate, Harvard
Tejumade Adewole, Princeton
Samantha Anderson, Princeton
Kyra Caldwell, Columbia
Lucie Cincinatis, Columbia
Ashleigh Delemos, Yale
Janae Dunchack, Dartmouth
Olivia Durr, Dartmouth
Berkeley Hall, Dartmouth
Erica Hendershot, Dartmouth
Theresa Kennedy, Princeton
Elizabeth McKenna, Princeton
Hannah Nunez, Harvard
Lauren Ready, Dartmouth
Christine Reed, Harvard
Nicole Sliva, Harvard
Amanda Snajder, Yale
Priscilla Trojano, Dartmouth

Men’s javelin throw (1:30 pm)
Alec Bingaman, Princeton
Brad Pelisek, Princeton
Colin Quinn, Dartmouth
Brian Chaput, unattached

Men’s 110m hurdles (1:40 pm)
Jacob Evanter, Dartmouth
Caleb Galoozis, Harvard
Brett Gilson, Dartmouth
Jarvis Harris, Harvard
Daniel Kemp, Yale
Tim Moan, Harvard
Robert Mohr, Princeton
Brad Pelisek, Princeton
Richard Sheldon, Princeton
Stephen Soerens, Princeton

Women’s 400m dash (2 pm)
Cecilia Barowski, Princeton
Nicole Bauer, Columbia
Yamira Bell, Columbia
Emily Broyles, Princeton
Shannon Conway, Harvard
Katrina Cord, Dartmouth
Danielle Glaeser, Princeton
Joie Hand, Princeton
Jenna Hessert, Yale
Megan Krumpoch, Dartmouth
Magda Robak, Harvard
Allison Rue, Yale
Gabrielle Scott, Harvard
Kristin Smoot, Princeton
Naomi Stahl, Dartmouth
Carrie Vuong, Princeton

Women’s shot put (approx. 2 pm)
Christina Alexander, Dartmouth
Mary Hirst, Harvard
Corinne Kominkiewicz, Dartmouth
Cathy Liebowitz, Dartmouth
Nnenna Okwara, Columbia
Chukwunonso Okwelogu, Princeton
Rachel Pallin, Dartmouth
Corinne Romano, Dartmouth
Priscilla Trojano, Dartmouth

Women’s triple jump (approx. 2 pm)
Elle Brunsdale, Yale
Nadia Eke, Columbia
Berkeley Hall, Dartmouth
Erica Hendershot, Dartmouth
Alisha Jordan, Yale
Queen Okeke, Columbia
Teresa Parent, Yale
Cara Vernacchia, Dartmouth

Men’s triple jump (approx. 2 pm)
Jarvis Harris, Harvard
Garner McCloud, Princeton

Men’s 400m dash (2:20 pm)
Peter Bansfield, Princeton
Brendin Beaulieu-Jones, Dartmouth
Matt Bieszard, Yale
Jalil Bishop, Dartmouth
Kevin Boyd, Columbia
Jonathan Brady, Dartmouth
Kevin Crowley, Dartmouth
John Dingus, Harvard
Matt Gonzalez, Princeton
Tom Hopkins, Princeton
Dylan Hurley, Yale
Jared Kadich, Harvard
Billy Kovalczyk, Columbia
Mario Kranjac, Yale
Owen Laub, Harvard
Sam Miner, Columbia
Sahir Rahoof, Columbia
Kashif Smith, Princeton

Men’s high jump (approx. 2:30 pm)
Jeremy Birck, Dartmouth
Omar Jarrett, Princeton
Stephen Soerens, Princeton

Women’s 100m dash (2:40 pm)
Abidemi Adenikinju, Princeton
Jasmine Blocker, Princeton
Chelsea Celistan, Harvard
Ashley Collinsworth, Harvard
Emily Easton, Princeton
Kristel Estella, Dartmouth
Erin Guty, Princeton
Sarah Houtmann, Princeton
Ashley Ifeadike, Harvard
Marvellous Iheukwumere, Columbia
Marieme Mbaye, Yale
Lily Miller, Princeton
Alexa Monti, Yale
Eileen Moran, Princeton
Jovanna Pope, Columbia
Lauren Ready, Dartmouth
Emily Shulan, Yale

Men’s 100m dash (3 pm)
Fiyinfoluwa Akinlawon, Princeton
Brett Buskey, Dartmouth
Ivan Charbonneau, Princeton
Tyrone DeSpenza, Dartmouth
William Egi, Princeton
Tommaso Greenbaum, Princeton
Daniel Jones, Yale
Ricky Kearney, Princeton
Connor McCarthy, Harvard
Daniel McCord, Princeton
Jonathan Meminger, Harvard
Shane Molidor, Princeton
Jason Reagor, Princeton
Connor Reilly, Dartmouth
Hector Reynoso, Dartmouth
Kashif Smith, Princeton

Women’s pole vault (3 pm)
Lydia Arias, Princeton
Sarah Engle, Columbia
Bianca Reo, Princeton
Sara Rubin, Princeton
Catherine Shih, Yale
Lauren Tauscher, Princeton
Emily Urciuoli, Yale
Tory Worthen, Princeton

Women’s 800m run (3:20 pm)
Trina Bills, Columbia
Caroline Buck, Dartmouth
Samantha Chase, Columbia
Carlyle Davis, Harvard
Jennifer DeSouchet, Columbia
Renee Domozych, Dartmouth
Margaret Donovan, Dartmouth
Greta Feldman, Princeton
Emma Giantisco, Columbia
Sophia Harrington, Columbia
Molly Higgins, Princeton
Gabriella Kelly, Yale
Meghan Looney, Harvard
Maggie McKeever, Princeton
Alexis Mikaelian, Princeton
Kacie O’Neil, Princeton
Natalia Paine, Harvard
Madeline Rathbun, Columbia
Trish Reilly, Columbia
Molly Renfer, Harvard
Danika Simonson, Columbia
Rachel Skokowski, Princeton
Kristin Smoot, Princeton
Erika Veidis, Harvard
Kate Grace, NJ-NY TC

Women’s javelin throw (approx. 3:30 pm)
Megan Faeth, Dartmouth
Jill Lyon, Dartmouth
Sarah Waszkewitz, Princeton

Men’s 800m run (3:40 pm)
Adam Behnke, Columbia
Connor Claflin, Columbia
Tyler Cusick, Harvard
Luke Decker, Dartmouth
Peter Dolan, Harvard
Brendan Donley, Columbia
Jason Dzuranin, Princeton
Daniel Everett, Columbia
Mark Feigen, Columbia
Brendon Fish, Columbia
Michael Grace, Yale
Zach Herring, Harvard
Tim Hillas, Yale
Jeff Homer, Harvard
Charles Jaeger, Yale
Nolan Kier, Columbia
Erik Kraus, Harvard
Harry McFann, Columbia
John McGowan, Yale
Weishen Mead, Harvard
Matt Miner, Dartmouth
Brendan O’Loughlin, Columbia
Brian Paison, Harvard
Michael Palmisano, Princeton
Bradley Paternostro, Princeton
Michael Pierce, Yale
Connor Reck, Harvard
Brian Reis, Harvard
Ryan Romain, Harvard
Jacob Sandry, Yale
Jordan Sawadogo, Princeton
Liam Tansey, Columbia
James Webb, Princeton
Michael Williams, Princeton
Darcy Wilson, Harvard
Joseph Woiwode, Dartmouth
Rex Woodbury, Dartmouth
Denzel Woode, Columbia
Lukas Zirngibl, Dartmouth
Liam Boylan-Pett, NJ-NY TC
Brian Hill, BAA

Women’s 400m hurdles (4:10 pm)
Julie Alexander, Columbia
Emily Cable, Yale
Kyra Caldwell, Columbia
Janae Dunchack, Dartmouth
Megan Krumpoch, Dartmouth
Dakota McCoy, Yale
Miata Morlu, Columbia
Jenna Poggi, Yale
Susan Rodriguez, Columbia
Priscilla Trojano, Dartmouth

Men’s 400m hurdles (4:25 pm)
Brendin Beaulieu-Jones, Dartmouth
Evan Bryant, Dartmouth
Brett Gilson, Dartmouth
Cody Love, Columbia
Robert Mohr, Princeton
Robbie Paris, Harvard
Chris Pullerits, Dartmouth
William Rowe, Yale
Nilan Schnure, Princeton
Tom Scott, Princeton

Women’s 200m dash (4:40 pm)
Abidemi Adenikinju, Princeton
Jasmine Blocker, Princeton
Emily Easton, Princeton
Kristel Estella, Dartmouth
Danielle Glaeser, Princeton
Erin Guty, Princeton
Ashley Ifeadike, Harvard
Marvellous Iheukwumere, Columbia
Adele Jackson-Gibson, Yale
Marieme Mbaye, Yale
Lily Miller, Princeton
Alexa Monti, Yale
Jovanna Pope, Columbia
Lauren Ready, Dartmouth
Gabrielle Scott, Harvard
Emily Shulan, Yale
Nicole Sliva, Harvard

Men’s 200m dash (5 pm)
Jalil Bishop, Dartmouth
Brett Buskey, Dartmouth
Ivan Charbonneau, Princeton
Tyrone DeSpenza, Dartmouth
John Dingus, Harvard
Tommaso Greenbaum, Princeton
Daniel Jones, Yale
Jared Kadich, Harvard
Ricky Kearney, Princeton
Dana Lindberg, Yale
Daniel McCord, Princeton
Jonathan Meminger, Harvard
Chukwuma Ogunwole, Harvard
Jason Reagor, Princeton
Connor Reilly, Dartmouth
Hector Reynoso, Dartmouth

Women’s 3,000m run (5:20 pm)
Hannah Alpert, Yale
Alaina Alvarez, Harvard
Chelsea Carrick, Columbia
Lauren DiNicola, Harvard
Sarah Eagan, Columbia
Erin Gillingham, Columbia
Jennifer Guidera, Harvard
Viviana Hanley, Harvard
Molly Higgins, Princeton
Kirsten Jorgensen, Harvard
Morgan Kelly, Harvard
Leila Norman, Columbia
Rachel O’Driscoll, Yale
Gina Talt, Princeton
Whitney Thornburg, Harvard
Caroline Williams, Columbia
Noelle Van Rysselberghe, unattached

Women’s 4x400m relay (5:45 pm)
Columbia
Columbia B
Dartmouth
Dartmouth B
Harvard
Princeton
Princeton B
Yale
Note: The NJ-NY Track Club has two entries as well and listed both Kate Grace and Delilah DiCrescenzo on the preliminary lineups.

Men’s 4x400m relay (6 pm)
Columbia
Columbia B
Dartmouth
Dartmouth B
Harvard
Princeton
Princeton B
Princeton C
Yale
Note: The NJ-NY Track Club has two entries as well and listed Liam Boylan-Pett on the preliminary lineup.

Comments are closed.