Eyeing the American Flight to Rio

ht-furey-sean

Time to find out who will be our next generation of Olympians.

The 2016 U.S. Track & Field Olympic Trials are set to begin this week, running for 10 days at the historic Hayward Field in Eugene, Ore.  Thirty-one HepsNation athletes will try to get the chance to represent Team USA at this summer’s Olympic Games in Rio de Janeiro, Brazil.  The top three finishers in an event that have the Olympic Games standard will get to wear the Team USA uniform (fortunately for all of us, there are no A or B standards or complicated qualification procedures this time around).

There is quite a spread of HepsNation athletes who are scheduled to compete over the course of these next two weeks.  All eight Ivy schools will be represented.  In addition, we want to highlight the following about some of the Trials entries:

  • Four athletes are previous Olympians who seek to make another Team: the 2004 Olympic shot put gold medalist Adam Nelson who wants to make his fourth team, steeplechaser Donn Cabral wants to make it to another Olympic final, Sean Furey seeks his first Olympic final, and Morgan Uceny who wants redemption from her fall in the 2012 1,500m final.
  • There are six other athletes who have worn the Team USA uniform in a World or regional championship capacity: Abbey D’Agostino, Ben True, Kyle Merber, Kate Grace, Liz Costello, and Ashley Higginson
  • Two athletes are World record holders: Megan Krumpoch and Merber, both for DMR relays
  • Eight members of the Ivy League Class of 2016 are entered: Thomas Awad, Adam Bragg, Autumne Franklin, Kelsey Hay, Paige Kouba, Sam Mattis, Rob Robbins, and Kaitlin Whitehorn
  • And three undergraduates have made the qualification cut AND have the Olympic Games standards in their respective events: Harvard’s Gabrielle Thomas, Courtney Smith, and Jade Miller

So who will make it to Rio?  We will find out over these next two weeks.  Do your dream team in mind?  Join the Letsrun.com Prediction Contest where you can win up to $200.016 if you predict the whole team correctly (free to sign up, and if you do, be sure to join the Heps group!)

Action begins on July 1st and continues through the Independence Day weekend and concludes on July 10th. We’ve broken down the schedule and who will be competing in the table below the cut.  So be sure to take a pause in your Independence Day festivities to catch the athletics action through NBC – online through NBCOlympics.com and on TV through NBC and NBC Sports Network (check out the broadcasting schedule here – courtesy of USATF.tv).  NOTE: all times below are Pacific Time.

Good luck to all HepsNation members at the Olympic Trials!

Date & Time (PT) Event Round HepsNation Entries (* – met Olympic Games std)
July 1, 2016
11:00 a.m. Men’s Shot Put Qualifying  Adam Nelson (Dartmouth ’97)*
3:30 p.m. Opening Ceremony
4:00 p.m. Women’s Discus Throw Qualifying
4:15 p.m. Men’s 800m 1st Round
4:15 p.m. Women’s High Jump Qualifying  Kaitlin Whitehorn (Dartmouth ’16)
4:45 p.m. Women’s 800m 1st Round Cecilia Barowski (Princeton ’16); Kate Grace (Yale ’11)*; Megan Krumpoch (Dartmouth ’14)
5:10 p.m. Women’s Long Jump Qualifying
5:15 p.m. Men’s 400m 1st Round
5:40 p.m. Men’s Shot Put Final Adam Nelson (Dartmouth ’97)*
5:45 p.m. Women’s 400m 1st Round Jasmine Blocker (Princeton ’15)*
6:15 p.m. Men’s 10,000m Final Ben True (Dartmouth ’08)*
July 2, 2016
9:45 a.m. Decathlon’s 100m
10:35 a.m. Decathlon’s Long Jump
10:30 a.m. Men’s Pole Vault Qualifying Adam Bragg (Princeton ’16)
10:45 a.m. Women’s Discus Throw Final
11:04 a.m. Women’s 10,000m Final Liz Costello (Princeton ’10)*; Courtney Smith (Harvard ’18)*
11:35 a.m. Decathlon’s Shot Put
11:43 a.m. Women’s 800m Semi-Finals Cecilia Barowski (Princeton ’16); Kate Grace (Yale ’11)*; Megan Krumpoch (Dartmouth ’14)
11:45 a.m. Women’s Long Jump Final
12:00 n. Men’s 800m Semi-Finals
12:15 p.m. Legend Coach Award
12:25 p.m. Eugene Welcome Ceremony
12:33 p.m. Women’s 100m 1st Round Gabrielle Thomas (Harvard ’19)*
12:45 p.m. Men’s Javelin Throw Qualifying Sean Furey (Dartmouth ’08)*; Rob Robbins (Cornell ’16)
12:50 p.m. Decathlon’s High Jump
1:01 p.m. Men’s 100m 1st Round
1:30 p.m. Women’s 400m Semi-Finals Jasmine Blocker (Princeton ’15)*
1:45 p.m. Men’s Long Jump Qualifying
1:46 p.m. Men’s 400m Semi-Finals
2:55 p.m. Decathlon’s 400m
July 3, 2016
10:00 a.m. Decathlon’s 110m Hurdles
10:50 a.m. Decathlon’s Discus Throw
1:15 p.m. Decathlon’s Pole Vault
3:00 p.m. Decathlon’s Javelin
3:15 p.m. Women’s High Jump Final Kaitlin Whitehorn (Dartmouth ’16)
4:00 p.m. Decathlon’s Javelin
4:02 p.m. Women’s 100m Semi-Finals Gabrielle Thomas (Harvard ’19)*
4:15 p.m. Men’s Long Jump Final
4:19 p.m. Men’s 100m Semi-Finals
4:38 p.m. Women’s 400m Final Jasmine Blocker (Princeton ’15)*
4:48 p.m. Men’s 400m Final
5:07 p.m. Master Women’s 1500m Exhibition
5:16 p.m. Master Men’s 1500m Exhibition
5:33 p.m. Decathlon’s 1500m
5:44 p.m. Women’s 100m Final Gabrielle Thomas (Harvard ’19)*
5:53 p.m. Men’s 100m Final
July 4, 2016
3:30 p.m. Men’s Pole Vault Final Adam Bragg (Princeton ’16)
4:03 p.m. Women’s 3000m St 1st Round Ashley Higginson (Princeton ’10)*; Paige Kouba (Harvard ’16)
4:15 p.m. Women’s Triple Jump Qualifying Imani Oliver (Princeton ’14)
4:25 p.m. Men’s Javelin Throw Final Sean Furey (Dartmouth ’08)*; Rob Robbins (Cornell ’16)
4:33 p.m. Men’s 3000m St 1st Round Donn Cabral (Princeton ’12)*
5:02 p.m. Men’s 5,000m 1st Round Ben True (Dartmouth ’08)*
5:42 p.m. Women’s 800m Final Cecilia Barowski (Princeton ’16); Kate Grace (Yale ’11)*; Megan Krumpoch (Dartmouth ’13)
5:51 p.m. Men’s 800m Final
July 5, 2016
Rest Day
July 6, 2016
1:00 p.m. Women’s Hammer Throw Qualifying
3:00 p.m. Women’s Hammer Throw Final
5:00 p.m. Men’s Hammer Throw Qualifying Conor McCullough (Princeton), Rudy Winkler (Cornell ’18)
7:00 p.m. Men’s Hammer Throw Final Conor McCullough (Princeton), Rudy Winkler (Cornell ’18)
July 7, 2016
11:00 a.m. Women’s Shot Put Qualifying
3:30 p.m. Women’s Javelin Throw Qualifying Kelsey Hay (Penn ’16)
4:20 p.m. Women’s 5000m 1st Round Abbey D’Agostino (Dartmouth ’14)*
4:45 p.m. Men’s Triple Jump Qualifying
5:02 p.m. Women’s 100m Hurdles 1st Round
5:30 p.m. Men’s 200m 1st Round
5:58 p.m. Women’s 400m Hurdles 1st Round Autumne Franklin (Harvard ’16)*; Jade Miller (Harvard ’17)*
6:00 p.m. Men’s Discus Throw Qualifying Sam Mattis (Penn ’16)*; Byran Powlen (Brown ’10), Jeff Milliron (Princeton throwing coach)
6:15 p.m. Women’s Shot Put Final
6:26 p.m. Women’s 1500m 1st Round Kate Grace (Yale ’11)*; Morgan Uceny (Cornell ’07)*
6:30 p.m. Women’s Triple Jump Final Imani Oliver (Princeton ’14)
6:53 p.m. Men’s 400m Hurdles 1st Round
7:21 p.m. Men’s 1500m 1st Round Thomas Awad (Penn ’16); John Gregorek (Columbia ’14); Kyle Merber (Columbia ’12)*
7:48 p.m. Women’s 3000m Steeplechase Final Ashley Higginson (Princeton ’10)*; Paige Kouba (Harvard ’16)
July 8, 2016
3:00 p.m. Women’s Pole Vault Qualifying
3:02 p.m. Men’s 110m Hurdles 1st Round
3:30 p.m. Women’s 200m 1st Round Gabrielle Thomas (Harvard ’19)*
3:30 p.m. Men’s Discus Throw Final Sam Mattis (Penn ’16)*; Byran Powlen (Brown ’10),  Jeff Milliron (Princeton throwing coach)
3:58 p.m. Women’s 100m Hurdles Semi-Finals
4:00 p.m. Men’s High Jump Qualifying Justin Frick (Princeton ’10); Garrett Huyler (Cornell ’09)
4:12 p.m. Men’s 1500m Semi-Finals Thomas Awad (Penn ’16); John Gregorek (Columbia ’14); Kyle Merber (Columbia ’12)*
4:31p.m. Women’s 400m Hurdles Semi-Finals Autumne Franklin (Harvard ’16)*; Jade Miller (Harvard ’17)*
4:47 p.m. Men’s 400m Hurdles Semi-Finals
5:03 p.m. Women’s 1500m Semi-Finals Kate Grace (Yale ’11)*; Morgan Uceny (Cornell ’07)*
5:23 p.m. Men’s 3000m Steeplechase Final Donn Cabral (Princeton ’12)*
5:37 p.m. Men’s 200m Semi-Finals
5:54 p.m. Women’s 100m Hurdles Final
July 9, 2016
12:30 p.m. Heptathlon’s 100m Hurdles
1:30 p.m. Heptathlon’s High Jump
3:30 p.m. Heptathlon’s Shot Put
4:00 p.m. Women’s Javelin Final Kelsey Hay (Penn ’16)
4:15 p.m. Men’s Triple Jump Final
4:25 p.m. Men’s 110m Hurdles Semi-Finals
4:40 p.m. Heptathlon’s 200m
5:03 p.m. Women’s 200m Semi-Finals Gabrielle Thomas (Harvard ’19)*
5:20 p.m. Men’s 5,000m Final Ben True (Dartmouth ’08)*
5:42 p.m. Men’s 200m Final
5:52 p.m. Men’s 110m Hurdles Final
July 10, 2016
1:45 p.m. Heptathlon’s Long Jump
2:30 p.m. Women’s Pole Vault Final
2:45 p.m. Heptathlon’s Javelin Throw
3:00 p.m. Men’s High Jump Final Justin Frick (Princeton ’10); Garrett Huyler (Cornell ’09)
4:03 p.m. Women’s 400m Hurdles Final Autumne Franklin (Harvard ’16)*; Jade Miller (Harvard ’17)*
4:11 p.m. Heptathlon’s 800m
4:28 p.m. Women’s 5000m Final Abbey D’Agostino (Dartmouth ’14)*, Liz Costello (Princeton ’10)
4:51 p.m. Men’s 400m Hurdles Final
5:00 p.m. Women’s 1500m Final Kate Grace (Yale ’11)*; Morgan Uceny (Cornell ’07)*
5:11 p.m. Women’s 200m Final Gabrielle Thomas (Harvard ’19)*
5:20 p.m. Men’s 1500m Final Thomas Awad (Penn ’16); John Gregorek (Columbia ’14); Kyle Merber (Columbia ’12)*

Comments are closed.