2017

Heps Men’s Indoor Track and Field Championship
Fort Washington Armory (New York, NY) – February 25th – 26th, 2017heps-logo-princeton

Final Team Scores
1) Princeton, 147
2) Cornell, 101
3) Dartmouth, 82
4) Yale, 78
5) Penn, 65
6) Harvard, 58
7) Columbia, 56
8) Brown, 32

Most Outstanding Track Performer
James Randon (Yale)

Most Outstanding Field Performer
Rudy Winkler (Cornell)

Coach of the Year
Fred Samara (Princeton)

Meet Records

  • Calvary Rogers (Penn) twice reset the meet record in the 200m – 21.54 in the preliminary round, and then 21.39 in the finals. The previous record was 21.56 set in 2016 by Princeton’s Carrington Akosa.
  • Rudy Winkler (Cornell) set a new meet record in the weight throw with a distance of 23.05m/75-07 1/2, breaking the 2012 mark of 22.94m set by Princeton’s Conor McCullough.
  • August Kiles (Princeton) set a new meet record in the pole vault with a height of 5.40m/11-08 1/2, breaking the 2013 height of 5.38m set by Harvard’s Nico Weiler.
  • Austin Jamerson (Cornell) set a new conference and meet record in the heptathlon, 5756 points.  The previous conference record was 5,746 points and meet record was 5,645 points, both set in 2004 by Dartmouth’s Mustafa Abdur-Rahim in 2004.

Individual Running Finals

60-meter dash – 1. Carrington Akosa (Princeton), 6.89; 2. Charles Volker (Princeton), 6.89; 3. Jonathan Avery (Cornell), 6.93; 4. Vincent Vaughns (Yale), 6.96; 5. Zach Menchaca (Cornell), 7.01; 6. Kyle Macauley (Yale), 7.03.

200-meter dash – 1. Calvary Rogers (Penn), 21.39; 2. Charles Volker (Princeton), 21.68; 3.Vincent Vaughns (Yale), 21.81; 4. Zach Menchaca (Cornell), 21.90; 5. Brailin Paulino (Cornell), 21.96.

400-meter dash – 1. Marc-Andre Alexandre (Yale), 47.79; 2. Oluwatosin Oyewole (Brown), 48.08; 3. Josh Freeman (Princeton), 48.18; 4. Tobenna Attah (Cornell), 48.65; 5. James Heckerdorn (Harvard), 48.92; 6. Stanford Cooper (Cornell), 49.04.

500-meter dash – 1. Zachery Emrich (Brown), 1:03.08; 2. Jeff Wiseman (Penn), 1:03.80; 3. Greg Moschella (Yale), 1:03.95, 4. Phil Gomez (Dartmouth), 1:04.47; 5. Ray Mennin (Princeton), 1:04.56; 6. Johanan Sowah (Columbia), 1:04.76.

800-meter run – 1. Myles Marshall (Harvard), 1:48.98; 2. Josiah Langstaff (Columbia), 1:50.84; 3. Michael Smith (Cornell), 1:51.84; 4. Franklin Aririguzoh (Princeton), 1:51.85; 5. Zachary Lanigan (Brown), 1:51.87; 6. Willie Hall (Columbia), 1:52.20.

1,000-meter run – 1. Alek Sauer (Columbia), 2:24.96; 2. Noah Kauppila (Princeton), 2:25.07; 3. Henry Raymond (Dartmouth), 2:25.10; 4. Sam Ritz (Columbia), 2:25.18; 5. Reed Horton (Dartmouth), 2:25.47; 6. Gabe Montague (Harvard), 2:26.52.

Mile run – 1. Chris Hatler (Penn) , 4:10.93; 2. Rob Napolitano (Columbia), 4:12.02; 3. James Gowans (Cornell), 4:12.41; 4. Patrick Gregory (Dartmouth), 4:13.19; 5. Trevor Reinhart (Yale), 4:13.68; 6. Colin Daly (Penn), 4:14.02.

3,000-meter run – 1. James Randon (Yale), 8:04.87; 2. Andre Ivankovic (Yale), 8:10.78; 3. Nick Tuck (Penn), 8:13.03; 4. Ryan Thomas (Columbia), 8:14.11; 5. David Taylor (Cornell), 8:15.45; 6. Connor Clark (Dartmouth), 8:15.87.

5,000-meter run — 1. Nick Tuck (Penn), 14:16.44; 2. Conor Lundy (Princeton), 14:19.20; 3. Kyle Dotterer (Dartmouth), 14:19.25; 4. Tal Braude (Columbia), 14:23.16; 5. David Taylor (Cornell), 14:25.55; 6. Kevin Monogue (Penn), 14:26.79.

60m Hurdles — 1. Paedyn Gomes (Yale), 7.97; 2. ay Hebert (Harvard), 8.02; 3. Austin Jamerson (Cornell), 8.05; 4. Joseph Daniels (Princeton), 8.05; 5. Austin Lyons (Cornell), 8.16; 6. Parker Johnson (Dartmouth), 8.19.

Individual Field Finals

High Jump — 1. Xavier Bledsoe (Princeton), 2.10m (6-10 3/4); 2. Myles Lazarou (Cornell), 2.10m (6-10 3/4); 3. Michael Monroe (Penn), 2.10m (6-10 3/4); 4. Alex Frye (Dartmouth), 2.04m (6-08 1/4); 5. Andrew Diehl (Princeton), 2.04m (6-08 1/4); 6. Ryan Laudermilk (Brown), 2.04m (6-08 1/4).

Pole Vault – 1. August Kiles (Princeton), 5.40m (17-08 1/2); 2. Max Cosculluela (Dartmouth), 5.05m (16-06 3/4); 3. Grant Sisserson (Cornell), 5.05m (16-06 3/4); 4. Ian West (Harvard) & Austin Laut (Yale), 4.95m (16-02 3/4);6. Ben Gaylord (Princeton), 4.95m (16-02 3/4).

Long Jump – 1. Anthony DeNitto (Harvard), 7.37m (24-02 1/4); 2. James Seaton (Cornell), 7.34m (24-01); 3. Greg Leeper (Princeton), 7.31m (23-11 3/4); 4. Corey Muggler (Dartmouth), 7.29m (23-11); 5. Alex Rodriguez (Cornell), 7.19m (23-07 1/4); 6. Jesse Thibodeau (Princeton), 7.16m (23-06).

Triple Jump – 1. Efe Uwaifo (Harvard), 15.82m (51-11); 2. Stefan Amokwandoh (Princeton), 15.58m (51-01 1/2); 3. Justin Donawa (Dartmouth), 15.38m (50-05 1/2); 4. Corey Muggler (Dartmouth), 15.32m (50-03 1/4); 5. James Seaton (Cornell), 15.19m (49-10); 6. Taylor Katz (Brown), 15.18m (49-09 3/4).

Shot Put — 1. Mitchel Charles (Princeton), 17.94m (58-10 1/4); 2. Chris Cook (Princeton), 17.31m (56-09 1/2); 3. Noah Kennedy-White (Penn), 17.31m (56-09 1/2); 4. Julian Nunally (Harvard), 16.97m (55-08 1/4); 5. Aaron Comery (Brown), 16.53m (54-02 3/4); 6. Billy Bishop (Penn)), 16.46m (54-00).

Weight Throw — 1. Rudy Winkler (Cornell), 23.05m (75-07 1/2); 2. Adam Kelly (Princeton), 22.62m (74-02 1/2); 3. Tim Brennan (Dartmouth), 19.85m (65-01 1/2); 4. Owen Russell (Brown), 18.76m (61-06 3/4);  5. Vic Youn (Princeton), 18.34m (60-02); 6. Sean Ryan (Penn), 17.39m (57-00 3/4).

Heptathlon – 1. Austin Jamerson (Cornell), 5,756; 2. Nico Robinson (Dartmouth), 5,438; 3. Benjamin Ose (Dartmouth), 5,254; 4. Matthew Sindelar (Dartmouth), 4,982; 5. Luke Knouse (Penn), 4,920; 6. Justice Dixon (Princeton), 4,804.

Relay Finals

4 X 400m Relay — 1. Princeton (Jabari Johnson, Connor Matthews, Joshua Freeman, Ray Mennin), 3:14.59; 2. Yale (Marc-Andre Alexandre,  Chandler Crusan, Alexander McIntyre, Connor Hill), 3:14.85; 3. Harvard, 3:15.28; 4. Cornell, 3:15.33; 5. Brown, 3:16.06; 6. Penn, 3:18.13.

4 X 800m Relay — 1. Columbia (Josiah Langstaff, Sam Ritz, Alek Sauer, Rob Napolitano), 7:32.88; 2. Princeton (Franklin Aririguzoh, Kenan Farmer, Joshua Ingalls, Noah Kauppila), 7:33.28; 3. Dartmouth, 7:35.51; 4. Harvard, 7:35.58; 5. Brown, 7:40.27; 6. Penn, 7:42.04.

Distance Medley Relay — 1. Yale (Andre Ivankovic, Greg Moschella, Matt Chisholm, James Randon), 9:50.30; 2. Cornell (Chase Silverman, William Gibson, Ross Clarke, James Gowans), 9:54.85; 3. Columbia, 9:55.25; 4. Princeton, 9:55.45; 5. Dartmouth, 10:00.34; 6. Penn, 10:07.46.

First-Team All-Ivy

Carrington Akosa, Princeton (Jr., Baltimore, Md.) – 60m
Marc-Andre Alexandre, Yale (Sr., Montreal, Que.) – 400m
Xavier Bledsoe, Princeton (Sr., St. Louis, Mo.) – High Jump
Mitchel Charles, Princeton (Jr., Rancho Palos Verdes, Calif.) – Shot Put
Matt Chisholm, Yale (Jr., Farmington, Conn.) – Distance Medley Relay
Anthony DeNitto, Harvard (Fr., Waban, Mass.) – Long Jump
Zack Emrich, Brown (Jr., North Kingstown, R.I.) – 500m
Josh Freeman, Princeton (Jr., Chesapeake, Va.) – 4×400m relay
Paedyn Gomes, Yale (Jr., Chesterland, Ohio) – 60m Hurdles
Chris Hatler, Penn (Sr., Sparta, N.J.) – Mile
Andre Ivankovic, Yale (Sr., Clemson, S.C.) – Distance Medley Relay
Austin Jamerson, Cornell (Sr., Merrillville, Ind.) – Heptathlon
Jabari Johnson, Princeton (Sr., Randolph, Mass.) – 4×400m relay
August Kiles, Princeton (Jr., Mill Valley, Calif.) – Pole Vault
Josiah Langstaff, Columbia (Soph., Portland, Ore.) – 4×800m relay
Myles Marshall, Harvard (Soph., Kingwood, Texas) – 800m
Connor Matthews, Princeton (Fr., Helena, Mont.) – 4×400m relay
Ray Mennin, Princeton (Sr., Bethlehem, Conn.) – 4×400m relay
Greg Moschella, Yale (Fr., Westborough, Mass.) – Distance Medley Relay
Rob Napolitano, Columbia (Sr., Brick, N.J.) – 4×800m relay
James Randon, Yale (Sr., New Canaan, Conn.) – 3,000m, Distance Medley Relay
Sam Ritz, Columbia (Soph., Philadelphia, Pa.) – 4×800m relay
Calvary Rogers, Penn (Soph., Rochester, N.Y.) – 200m
Alek Sauer, Columbia (Soph., Yardley, Pa.) – 1,000m, 4×800m relay
Nick Tuck, Penn (Sr., Burke, Va.) – 5,000m
Efe Uwaifo, Harvard (Sr., London, U.K.) – Triple Jump
Rudy Winkler, Cornell (Sr., Sand Lake, N.Y.) – Weight Throw

Second-Team All-Ivy

Marc-Andre Alexandre, Yale (Sr., Montreal, Que.) – 4×400m relay
Stefan Amokwandoh, Princeton (South Croydon, U.K.) – Triple Jump
Franklin Aririguzoh, Princeton (Soph., Ewing, N.J.) – 4×800m relay
Ross Clarke, Cornell (Jr., Somerset, N.J.) – Distance Medley Relay
Chris Cook, Princeton (Sr., Washington, D.C.) – Shot Put
Max Cosculluela, Dartmouth (Sr., The Woodlands, Texas) – Pole Vault
Chandler Crusan, Yale (Sr., Hempfield, Pa.) – 4×400m relay
Kenan Farmer, Princeton (Jr., Marietta, Ga.) – 4×800m relay
Will Gibson, Cornell (Sr., Hopewell, N.J.) – Distance Medley Relay
James Gowans, Cornell (Sr., Mexico, N.Y.) – Distance Medley Relay
Jay Hebert, Harvard (Jr., Ticonderoga, N.Y.) – 60m Hurdles
Connor Hill, Yale (Soph., Skaneateles, N.Y.) – 4×400m relay
Josh Ingalls, Princeton (Jr., Snellville, Ga.) – 4×800m relay
Andre Ivankovic, Yale (Sr., Clemson, S.C.) – 3,000m
Noah Kauppila, Princeton (Jr., St. Louis, Mo.) – 1,000m, 4×800m relay
Adam Kelly, Princeton (Soph., Barrington, R.I.) – Weight Throw
Josiah Langstaff, Columbia (Soph., Portland, Ore.) – 800m
Myles Lazarou, Cornell (Jr., Summerfield, N.C.) – High Jump
Conor Lundy, Princeton (Fr., Tuckahoe, N.Y.) – 5,000m
Alex McIntyre, Yale (Davis, Calif.) – 4×400m relay
Rob Napolitano, Columbia (Sr., Brick, N.J.) – Mile
Tosin Oyewole, Brown (Jr., Elkridge, Md.) – 400m
Nico Robinson, Dartmouth (Sr., Stanford, Calif.) – Heptathlon
James Seaton, Cornell (Soph., Coram, N.Y.) – Long Jump
Chase Silverman, Cornell (Jr., Glencoe, Ill.) – Distance Medley Relay
Charlie Volker, Princeton (Soph., Fair Haven, N.J.) – 60m, 200m
Jeff Wiseman, Penn (Jr., Holland, Pa.) – 500m