2000

Heps Men’s Outdoor Track & Field Championships
Franklin Field (Philadelphia, Pa.) — May 13-14, 2000

heps-logo-princeton

Team Scores
1. Princeton, 134
2. Penn, 95
3. Navy, 85
4. Yale, 68
5. Cornell, 66
6. Dartmouth, 53
7. Brown, 49
8. Harvard, 47
9. Columbia, 22

Most Outstanding Performer
Torrance Chaplin, Navy

Recordbreaker
• Trinity Gray of Brown in the 800m run (1:46.07), breaking the mark of 1:48.21 set by Harvard’s Bryan Henry in 1993.

Multiple Champion
• Torrance Chaplin, Navy (200, 400)

Individual Running Finals
100-meter dash — 1. Antonio Kittles (Brown), 10.77; 2. Cam Atkinson (Princeton), 10.87; 3. Nathaniel Toothaker (Cornell), 10.88; 4. Gene Sun (Penn), 10.89; 5. Christian Simonsen (Navy), 11.03; 6. Shawn Fernandes (Penn), 11.07.

200-meter dash — 1. Torrance Chaplin (Navy), 21.02; 2. John Mack (Princeton), 21.16; 3. Jason Rife (Yale), 21.59; 4. Patrick Schottel (Princeton), 21.82; 5. Nathaniel Toothaker (Cornell), 21.88; 6. Michael Aguilar (Penn), 22.00.

400-meter dash — 1. Torrance Chaplin (Navy), 46.27; 2. John Mack (Princeton), 46.68; 3. Jason Rife (Yale), 47.19; 4. Evan Zeisel (Columbia), 48.30; 5. Donald Carson (Yale), 48.34; 6. Kobie Fuller (Harvard), 48.60.

800-meter run — 1. Trinity Gray (Brown), 1:46.07; 2. Sam Burley (Penn), 1:48.23; 3. Darren Dinneen (Harvard), 1:48.45; 4. Ryan Smith (Princeton), 1:49.99; 5. David Dean (Princeton), 1:51.45; 6. Nnamdi Okike (Harvard), 1:51.82.

1,500-meter run — 1. Paul Morrison (Princeton), 3:51.89; 2. Eric Adams (Navy), 3:52.12; 3. Tensai Asfaw (Princeton), 3:52.94; 4. Bruce Hancock (Princeton), 3:53.09; 5. Colin Moore (Cornell), 3:54.2; 6. Ryan Raffa (Cornell), 3:54.75.

5,000-meter run — 1. Ray Biersbach (Columbia), 14:35.95; 2. Chris Banks (Princeton), 14:45.97; 3. Rob Doyle (Yale), 14:48.91; 4. Scott Clayton (Penn), 14:51.98; 5. Justin Mikolay (Navy), 14:54.82; 6. Joe Racine (Yale), 14:57.24.

10,000-meter run — 1. Chris Banks (Princeton), 31:16.85; 2. Ryan Padilla (Dartmouth), 31:17.12; 3. Rob Doyle (Yale), 31:23.12; 4. Mike Cohen (Dartmouth), 31:31.56; 5. Frederick Merwarth (Cornell)m 31:33.89; 6. Alex Hallet (Princeton), 31:37.60.

110-meter hurdles — 1. Mike Aguilar (Penn), 14.38; 2. James Brown (Brown), 14.43; 3. Lucas Fowler (Dartmouth), 14.45; 4. Antonio Kittles (Brown), 14.51; 5. O’Neil Bryan (Penn), 14.74; 6. Javius Wynn (Princeton), 14.86.

400-meter hurdles — 1. Thomas Hocker (Yale), 52.09; 2. Craig Douglas (Penn), 52.39; 3. Jake Kuritz (Brown), 52.57; 4. Martin Anders (Navy), 52.82; 5. Dave Wynn (Cornell), 53.11; 6. Matthew Murnan (Cornell), 54.01.

3000-meter steeplechase — 1. Sean MacMillan (Penn), 8:45.06; 2. Michael Spence (Princeton), 8:49.69; 3. Geoff Nickerson (Dartmouth), 8:55.66; 4. David Martin (Harvard), 8:56.79; 5. Matt Taylor (Yale), 9:02.49; 6. Jonathan Hayes (Navy), 9:05.80.

Individual Field Finals
High jump — 1. David Arundel (Penn), 7-0 1/4; 2. Peter Ippel (Cornell), 6-10 3/4; 3. Robert Schwenzer (Navy), 6-7 1/2; 4. Brad Johnson (Columbia), 6-7 1/2; 5. Michael Gotch (Brown), 6-6; 6. Jay Schleicher (Dartmouth), 6-6.

Pole vault — 1. Jonathan Jessup (Princeton), 16-8 3/4; 2. Scott Lundy (Cornell), 16-2 3/4; 3. Robert Koroly (Navy), 16-2 3/4; 4. Brandon Braunstein (Princeton), 15-9; 5. Jonathan Church (Penn), 15-9; 6. Peter Scobell (Navy), 15-9.

Long jump — 1. Nathaniel Toothaker (Cornell), 23-10 3/4; 2. Arthur Fergusson (Harvard), 23-7 1/2; 3. J.P. Pollak (Cornell), 23-6; 4. Tuan Wreh (Penn), 23-5 1/2; 5. Taylor Smith (Dartmouth), 23-3 1/4; 6. Adam Horst (Dartmouth), 23-2 3/4.

Triple jump — 1. Tuan Wreh (Penn), 51-3 1/2; 2. Arthur Fergusson (Harvard), 51-1; 3. Joshua Stewart (Navy), 49-11 3/4; 4. Neal Okarter (Cornell), 49-8 1/4; 5. J.P. Pollak (Cornell), 49-4 1/2; 6. Mike Flood (Brown), 48-11 1/2.

Shot put — 1. Scott Denbo (Princeton), 57-5 1/2; 2. John Kraay (Harvard), 54-0 1/2; 3. Jeff Hollenbach (Navy), 53-9 3/4; 4. Marc Hermer (Dartmouth), 53-9; 5. Brent Stiles (Penn), 52-8 1/4; 6. Brian Yates (Yale), 51-3 3/4.

Discus throw — 1. Dennis Norman (Princeton), 172-11; 2. Brett Coffing (Cornell), 172-1; 3. Brian Yates (Yale), 166-11; 4. Shaun McGregor (Dartmouth), 160-10; 5. Jon Gagnon (Navy), 160-8; 6. Jeff Hollenbach (Navy), 156-9.

Hammer throw — 1. Matt Pagliasotti (Penn), 200-9; 2. Rory Caherly (Navy), 192-0; 3. Ben Nastou (Dartmouth), 185-5; 4. Shaun McGregor (Dartmouth), 183-5; 5. Jeremy Blanchet (Cornell), 178-11; 6. Peter Pasho (Dartmouth), 169-9.

Javelin throw — 1. Chris Clever (Harvard), 221-0; 2. Liam Morton (Princeton), 220-6; 3. Allen Czerwinski (Yale), 206-7; 4. Seth Beaver (Penn), 204-4; 5. Charles O’Connell (Penn), 195-2; 6. Benjamin Williams (Penn), 192-10.

Relays Finals
4×100-meter relay — 1. Princeton (Paul Simbi, Patrick Schottel, John Mack, Cam Atkinson), 41.50; 2. Navy, 41.68; 3. Yale, 41.95; 4. Columbia, 42.30; 5. Cornell, 42.66.

4×400-meter relay — 1. Yale, 3:12.70; 2. Brown, 3:13.51; 3. Dartmouth, 3:13.53; 4. Navy, 3:13.93; 5. Penn, 3:14.12; 6. Harvard, 3:15.80.